Skip to Content

College of Arts & Sciences
Department of Mathematics


2002 — 2003 AY COMMITTEE ASSIGNMENTS

Chair of the Committee of Tenured Faculty: Trifonov

Chair of the Committee of Tenured Full Professors: Dilworth

Colloquium Committee: Nyikos (Mathematics), Oskolkov (IMI)

Computer Committee: Filaseta, Dix, Oskolkov, Wang, Moore (ex-officio)

Executive committee: Stoll, Brenner, Meade, Schep

Faculty Advisory Committee: Elected - Androulakis, Johnson, Oskolkov. Appointed - DeVore, Kustin, Stoll (ex-officio)

Graduate Advisory Council: Schep, Griggs, Howard, Trifonov, Sung, (student member)

Homecoming 2002: Cameron, Bennett, Bowers, Johnson, McNulty, O'Leary, Stoll

High School Mathematics Contest Committee: Murphy, Sumner, Filaseta, Trifonov, Sung

Hiring Committee: Temlyakov, Howard, Trifonov, Brenner (ex-officio)

IMI Executive Committee: Bennett (2002-03), Brenner (2001-02), DeVore (ex-officio), Griggs (2001-02), Stoll (ex-officio), Temlyakov (2001-02), Trifonov (2002-03)

Library Committee: Kossowski

MAA Liaison: Sumner

Math Education Committee: Johnson, Dickey, Hudson, Miller, O'Leary, Schep (ex-officio)

NanoCenter Liaison: Dix

Newsletter/ P.R. Committee: Sumner (Editor), Filaseta, Bowers

Peer Review of Teaching Committees: 
F1: McNulty, Miller, Roberts
F2: Schep, Brenner, Griggs
T: Howard, Girardi, Wang

Pi Mu Epsilon advisors: Girardi, Ghomi

Post-Tenure Review Committee: Dilworth (2004), Oskolkov (2003), Sharpley (2003), Stephenson (2004), Sung (2003)

Practice AP Calculus Test: O'Leary

Self-Study Committee: McNulty, Brenner, DeVore, Schep, Stoll

Textbook Committee (for Math <= 300): O'Leary, Hudson, Johnson, Sperry, Wu

T&P Criteria and Procedures Committee: Miller, McNulty, Stephenson

Undergraduate Advisors: Meade, Androulakis, Dilworth, Dix, Filaseta, Ghomi, Girardi, Harley, Hudson, Johnson, Petrushev (Fall), Roberts, Sperry, Sumner, Stephenson, Stoll, Trifonov, Wang, Wu

Undergraduate Advisory Council: Meade, Androulakis, Kustin, Girardi, O'Leary, Sumner, Schep (ex officio), (student member)

VIGRE Committee: Filaseta, Griggs, Lynch, Pena, Schep, Sharpley, Stoll

World Wide Web Coordinator: Murphy

 

College Committees

Computer Advisory Committee: Meade (Chair), Filaseta

Physical Facilities: Kossowski

 

University Committees

AMOCO Committee: Sumner

Faculty Senators: Dix (2004), Dilworth (2003), Ghomi (2003), Wang (2005)

University T&P Committee: Griggs

University Tenure Review Board: McNulty

University Graduate Council: Schep

Fellowships and Scholar Programs Advisory Committee: Meade

Goldwater Scholarship Committee: Meade (Chair)

Provost's Advisory Committee on Women's Issues: O'Leary

 

On Sabbatical or Other Leave

  • Both semesters: Becker, Székély
  • Fall semester: Bennett

 

  • Spring semester: Petrushev